Pomieszczenia po niemiecku: nazwy pomieszczeń w domu i szkole

W niniejszym artykule omówimy różnorodne nazwy pomieszczeń zarówno w domu, jak i w szkole po niemiecku. Poznasz nazwy typowych pomieszczeń, które możesz spotkać na co dzień oraz te, które są często używane w szkolnym otoczeniu.

Pomieszczenia w domu po niemiecku

Jeśli chodzi o domowe pomieszczenia, niemiecki język oferuje bogaty zestaw słów do opisania różnych przestrzeni wewnątrz domu. Oto kilka przykładów:

Polski Niemiecki
Sypialnia Das Schlafzimmer
Kuchnia Die Küche
Łazienka Das Badezimmer
Salon Das Wohnzimmer

Ponadto, warto wspomnieć o innych pomieszczeniach, takich jak pokój dziecięcy (Das Kinderzimmer), gabinet (Das Arbeitszimmer), spiżarnia (Die Speisekammer) czy też weranda (Die Veranda).

Pomieszczenia w szkole po niemiecku

Teraz skoncentrujmy się na nazwach pomieszczeń w szkolnym kontekście. Jeśli uczysz się języka niemieckiego lub planujesz podróż do niemieckojęzycznej szkoły, poniższe słownictwo może być przydatne:

  • Klasa
  • Die Klasse
  • Biuro dyrektora
  • Das Direktorzimmer
  • Biblioteka
  • Die Bibliothek
  • Sala gimnastyczna
  • Die Turnhalle

Pomieszczenia szkolne po niemiecku

W szkole można znaleźć także inne specjalistyczne pomieszczenia, takie jak pracownia komputerowa (Der Computerraum), sala chemiczna (Der Chemieraum) czy sala muzyczna (Der Musikraum).

Jadalnia po niemiecku

W większych placówkach edukacyjnych często można spotkać jadalnię, czyli Die Mensa. To miejsce, w którym uczniowie oraz nauczyciele spożywają posiłki podczas przerw między lekcjami.

Faqs – najczęściej zadawane pytania

Jak powiedzieć „pokój dzienny” po niemiecku?

Pokój dzienny to „Das Wohnzimmer” w języku niemieckim.

Jakie są nazwy pomieszczeń w niemieckiej szkole?

W niemieckiej szkole możesz spotkać różne pomieszczenia, takie jak klasa („Die Klasse”), biuro dyrektora („Das Direktorzimmer”) czy biblioteka („Die Bibliothek”).

Co oznacza słowo „Mensa”?

Słowo „Mensa” w języku niemieckim oznacza jadalnię w kontekście szkolnym lub uniwersyteckim.

Jakie są nazwy pomieszczeń specjalistycznych w niemieckiej szkole?

W niemieckiej szkole można znaleźć różne pomieszczenia specjalistyczne, takie jak pracownia komputerowa („Der Computerraum”), sala chemiczna („Der Chemieraum”) czy sala muzyczna („Der Musikraum”).


Zobacz także:

Artur

ad516503a11cd5ca435acc9bb6523536?s=150&d=mm&r=gforcedefault=1

Photo of author

Artur

Dodaj komentarz